Centrum Mediacji i Szkoleń
Iwona Jędruszczuk
Mediacja sprzyja porozumieniu
Sprawa, która trafiła do mediacji dotyczyła sporu, jaki zaistniał między Pani Krystyną, a jej sąsiadką, Panią Leokadią. Sprawa z pozoru błaha, ale sąsiadki nie rozmawiały ze sobą już od dłuższego czasu. Obie mijały się na klatce schodowej nie mówiąc sobie nawet „dzień dobry”. Pani Krystyna, która czuła się poszkodowana, a i zmęczona całą tą sytuacją, była tak zdeterminowana, że zaczęła poszukiwać adwokata, który miał jej pomóc we wniesieniu sprawy do sądu. Jak się okazało, zwykłe nieporozumienie mogło przekreślić długoletnią sąsiedzką przyjaźń obu Pań.
Wnuk Pani Krystyny, którego babcia pytała o radę w wyborze adwokata, widząc jak babcia jest nieszczęśliwa, domyślił się, że najbardziej brakuje jej plotek z sąsiadką, ale znając jej upór wiedział, że za nic się do tego nie przyzna. Spróbował jednak i podpowiedział jej, że przed decyzją skierowania sprawy na drogę sądową, warto by spróbować porozmawiać z sąsiadką i wyjaśnić okoliczności zajścia. Powiedział jej też, że na sprawy w sądzie czeka się długo, jest to związane z dodatkowymi nerwami, a przede wszystkim, że to duże pieniądze trzeba będzie wydać – i na koszty sądowe, i na adwokata. Dał babci adres instytucji, która profesjonalnie zajmuje się mediacjami. Nie wiemy ile Pani Krystyna zastanawiała się nad tym, czy skorzystać z propozycji wnuka i jakie argumenty skłoniły ją do podjęcia decyzji, wiadomo jednak, że sprawa trafiła do mediatora.
W zestawieniu z wymiarem sprawiedliwości mediacja stanowi alternatywę oddającą odpowiedzialność za spór samym zainteresowanym, mniej sformalizowaną, oferującą oszczędność czasu oraz kosztów ekonomicznych. Mediacja jest pozasądowym postępowaniem w sprawach, w których możliwe jest zawarcie ugody, prowadzone między stronami określonego sporu przez osobę trzecią – mediatora.
Procedurze mediacyjnej można poddać każdy rodzaj sporu. Jedynym warunkiem jest wyrażenie zgodny przez strony konfliktu na zastosowanie tej konkretnej procedury. Celem mediacji jest wypracowanie ugodowego rozwiązania satysfakcjonującego strony konfliktu.
Taki sposób rozwiązywania sporu daje stronom poczucie kontroli i możliwości decydowania o własnych sprawach. To stanowi o sile mediacji.
Powyżej opisano typową sytuację, której finał często znajduje miejsce w sądzie. Nie zawsze tak muszą kończyć się historie podobne, mniej lub bardziej, do tej którą opisano powyżej. Istnieje alternatywa od procesu sądowego, przesłuchań prokuratorskich czy policyjnego dochodzenia. Alternatywą tą jest mediacja.
Dzisiaj zobaczyć można jak obie Panie razem chodzą na zakupy, razem plewią ogródki nie przestając przy tym ciągle rozmawiać. Obie są uśmiechnięte i … jakby młodsze.
Jeżeli jesteś uwikłany w konflikt, tkwisz w sporze, który zdaje się nie mieć końca, Twoja sytuacja wydaje się bez wyjścia, a Ty zmęczony jesteś bezsensem całej tej sytuacji...
Mediacja sprzyja porozumieniu
Przyjdź i dowiedz się!
Czy mediacja jest szansą na lepsze jutro? Jaka jest moc prawna ugody zawartej przed mediatorem?
Co zyskasz i ile zaoszczędzisz dzięki mediacji?